Morci a cica? Értsd meg a macskád viselkedését!
A gazdiknak időnként fogalma sincs, hogy a macskája éppen mit és miért csinál. A cicák olykor valóban nehezen megfejthető állatok, de ha jobban odafigyelünk rájuk, észrevehetjük, hogy ezer módon kommunikálnak velünk. Jim Davis, a híres Garfield mesefigura megalkotója szerint a macskák és az emberek abban hasonlítanak, hogy ugyanazok a késztetések motiválják őket, a különbség köztük pedig az, hogy a macskáknak van bátorságuk megvalósítani ezeket: egyszerűen csak követik a veleszületett ösztöneiket. De mindez nem jelenti azt, hogy nem tudják megtanulni az elvárt viselkedést. Cikkünkben feltárjuk a macskák működésének rejtelmeit és a viselkedési problémáinak megoldási lehetőségeit!
A macska hangok „titkos nyelve”
A cicák kétféleképp kommunikálhatnak velünk: verbális és nonverbális módon. „Szóban” nem csupán nyávogással tudnak jelezni, közel 100 különböző hangot képesek kiadni. Ezek a hívóhangok, a kényelem és az izgalom hangjai. A nonverbális kommunikáció alatt a testbeszédet értjük, ami főként a farok különböző tartásában jelenik meg.
Mit mond a macska farka?
A cicák a farkukkal sok mindent elárulnak az aktuális hangulatukról és szükségleteikről. Dekódold könnyen a macskajelzéseket!
- Ha a farka felfelé áll és a tetején behajlítja, a macska semleges hangulatú, a farka pedig jobbra-balra hajlik a lépésekkel egyidőben.
- Ha felemelt farokkal közelít feléd, akkor komfortos és barátságos hangulatban van, boldog a cica. Ha a farok végét még remegteti is, nagyon örül, hogy lát.
- Ha csóválja a farkát, az nem azt jelenti, hogy jól érzi magát. Inkább idegességre utal.
- Ha a farkával intenzív ostorcsapásokat mér a földre, felfokozott állapotban van és valószínűleg támadni fog.
- Ha a felső testével felfele fekszik, miközben hátsó lábai és a farka égnek állnak, akkor agresszív és tulajdonképpen egy önvédelmi pozíciót vesz fel.
- Ha a farkát lábai közé húzza, akkor fél valakitől vagy valamitől és bizonytalannak érzi magát. Azt is jelentheti, hogy éppen valami olyat tett, amiről tudja, hogy a gazdi nem helyeselné.
Dorombolás, tisztálkodás, dagasztás és mászás
A legtöbben úgy véljük, hogy a macska dorombolása kizárólag elégedettséget jelenthet. Ez a helyzetek többségében igaz, de a dorombolás jelezhet akár stresszt is, vagy kellemetlenséget. Ennek az az oka, hogy a dorombolás során az egész testben keletkező rezgések nyugtatóan hatnak az állatra. Egy kis jutalomfalattal pedig biztosan növelheted a macskád komfortérzetét.
A cicák sok időt töltenek tisztálkodással. Vannak, akik a nap több mint felét ezzel töltik. A mosakodás nem csak a tisztaság miatt fontos az állatok számára, de nyálukkal testük melegen tartásáért is tesznek: ezért a téli hidegben a szokottnál gyakrabban és hosszabban tisztálkodó cica normális! Egy cicakefe segíthet, amivel könnyedén ápolhatod a macskád szőrzetét!
A dagasztásnál a macskák a mellső mancsaikkal előre-hátra nyúló mozdulatokat végeznek. A kutatók sem tudják pontosan, hogy mi indokolja ezt a viselkedést, sokan úgy vélik, hogy ez az szokás az újszülött korra vezethető vissza. A kismacskák ilyen mozdulatokkal "gyúrják" az anyjuk emlőit szopás közben, serkentve az emlőket, hogy minél több tejet adjanak le. Más elméletek szerint a dagasztás lehet az elégedettség kifejezése vagy a területük megjelölése, amit a mancsokban található mirigyek segítségével végeznek. A macskád egy cicaházban nyugovóra térhet a hosszú dagasztás után.
A legtöbb cica szereti a magas helyeket, és szeret mászni, ugrani. Ez a viselkedés teljesen ösztönös, veleszületett, hiszen a macska ragadozó állat és a magasabb nézőpont jobb rálátást biztosít a vadászat során. A magasban melegebb is van, ez is fontos szempont a számukra. Szerezz be egy kényelmes macskabútort, ami kielégíti a mely kielégíti a cicád mászási, ugrálási igényeit!
A beteg vagy boldogtalan macska viselkedése
Minden cica egy kicsit másként viselkedik. Igazán csak a gazdi tudja meghatározni, hogy mi a normális az állat habitusában, egyszerűen azáltal, hogy megfigyeli. Így fel tudja ismerni azt is, ha a macska valamire szokatlan módon reagál és megváltozik a magatartása. A macskák a testbeszédükkel, a hangjukkal és viselkedésükkel jelzik a gazdi felé, hogy bajuk van, legyen ez akár fizikai, akár lelki:
- A cica bujkál előled
- Az alomtálcán kívülre pisil
- Letargikus
- Agresszívvá válik
- Másként nyávog
- Túlzásba viszi a tisztálkodást vagy éppen egyáltalán nem tisztálkodik
- Csökken az aktivitása
- Nem eszik
A játék fontossága
A szakértők szerint a nap egy negyedét vagy egyharmadát ajánlott játékra fordítani. A célra tökéletesen megfelel egy játékpálca, egy kaparóegér vagy egy szizállabda. Ne feledd, hogy ha a napja nagy részét alvással és evéssel tölti, akkor a cicád nincs megfelelően lekötve, így pedig boldog sem lehet.
Nézz körül a webshopunkban!