8 érdekes tény a kutyákról
Augusztus 26. a kutyák világnapja, amikor hivatalosan is megünnepelhetjük kiskedvenceinket. Ebből az alkalomból összegyűjtöttünk neked néhány érdekes tényt az ebekkel kapcsolatban, amiről valószínűleg még nem hallottál
1. A szaglásuk 40-szer jobb a miénknél
Az agyukban a különböző szagokat érzékelő sejtek területe körülbelül 40-szer nagyobb, mint az ember esetében. Ez azt jelenti, hogy sokkal több szagot képesek felfogni. Ezért is alkalmazzák őket gyakran emberek, pénz vagy például különböző kábítószerek kiszimatolására.
2. Nem úgy izzadnak, mint mi
Míg az emberek izzadsága vizes folyadékként jelentkezik a testen, addig a kutyák feromonokkal teli olajos anyagot termelnek, amit mi - velük ellentétben - nem is tudunk érzékelni. Az egyetlen olyan felület a szőrrel borított testükön, ahol hozzánk hasonlóan verejtékeznek, a mancsuk. Legtöbb esetben azonban lihegéssel segítik elő a lehűlést.
Éppen ezért fontos, hogy felkészült legyél a meleg napokra és biztosítsd nekik a hűs környezetet. Erre kiváló megoldás a hűtőnyakörv és hűtőpárna.
3. Az intelligencia szintjük egy két éves gyermekével egyenlő
A tanulmányok alapján kiderült, hogy a kutyusok több mint 100 szót és gesztust képesek elsajátítani. Ez azt jelenti, hogy egy két éves gyermek értelmezési és intelligencia szintjével azonos szinten vannak.
Képezni azonban sokkal könnyebb őket! Legyen szó katonai, rendőr, mentő vagy akár bármilyen más segítő szerepről.
4. Az ízlelésük kevésbé fejlett
A kifinomult hallás és szaglás mellett az ízlelés érzéke kevésbé fejlődött ki az ebeknél. Az emberi ízlelőbimbók nagyjából egy hatodával rendelkeznek. Miért is alakult ez ki? Az evolúció miatt. Azokból az időkből tartották meg ezt az ösztönt, amikor a vadonban éltek és nem volt választásuk a különböző házi fogások és tápok között, alkalom adtán az alapvetően kevésbé ízletes fogásokat is kénytelenek voltak elfogyasztani.
5. Reagálnak a hangodra
Bizony! Még akkor is, amikor azt gondolod, éppen a falnak beszélsz… Azonban azt fontos megjegyezni, hogy az ebek nem rendelkeznek az érzelmek olyan széles skálájával, mint mi, emberek. Így, ha például fegyelmezni szeretnéd kiskedvenced, a dühös hangnem vagy ordítás csak megijeszti majd valószínűleg. A hangszíned és a beszéd ritmusa sokkal fontosabb számára, mint maguk a szavak. Ezt jól reprezentálja az, hogy a magas hangon való, aranyos hangvételű beszédre pozitívan fog reagálnak.
6. Az ásítás nem mindig az unalmat jelenti
Amikor egy óriási ásítást látsz kisállatodtól, valószínűleg az az első gondolatod, hogy álmos, fáradt vagy épp unatkozik. Néhányszor valóban lehet ennek a jele az ásítás, a valódi oka azonban az, hogy megnyugodjon. Természetesen ez az adott szituációtól függ, de egy ásítás-sorozat jelentheti azt is, hogy kutyusod szorong vagy stresszes.
7. Van időérzékük
Bár néhányszor úgy gondolhatod, hogy kutyád számára az idő csak egy fogalom, hiszen ugyanúgy örül neked akkor is, ha 1 napig vagy, ha 15 percig nem lát, van időérzékük nekik is! Képesek különbséget tenni 1 óra és 6 óra között. Rutinok bevezetésével és tréninggel megtanulják előre jelezni a napi tevékenységeket, mint például a séták, étkezések, játékidő. Ehhez azonban kell egy konstans rendszer az életükbe, ami által az adott cselekvés mindig azonos időpontban történik.
8. Szimatolás közben is vesznek levegőt az orrukon keresztül
Neked is eszedbe jutott már, hogyan kapnak levegőt a kutyák, miközben éppen egy fontos nyom (alias eldugott játék) kiszimatolása közben vannak? Az orruk úgy fejlődött ki, hogy a szaguk az orrukban maradjanak, miközben a levegő be -és kiáramlik a tüdejükből. Tehát szabadon tudnak lélegezni, miközben a szagok nyomát sem veszítik el - micsoda képesség!
Lepd meg kiskedvenced a jeles nap alkalmából, válaszd ki a számára tökéletes ajándékot, legyen az egy új játék, ruha, tál vagy épp ágy! Keresd fel webshopunkat!